• info@videofly.sk
  • +421 905 422 702

Je dôležitejší obsah či forma videa? Čo myslíte?

  • -

Je dôležitejší obsah či forma videa? Čo myslíte?

Na linkedIn som náhodou narazil na jedno zaujímavé video. Jedná sa o marketingové video v ktorom je emotívnym spôsobom robený záznam fotenia novej kolekcie oblečenia slovenského výrobcu OZETA. Je to podľa mňa zaujímavý nápad na reklamné video, vhodné pre online marketing.

Vždy keď sa s klientom rozprávam o tom ako vytvoriť nejaké video, tak mám také tri zásady čo si musím rozmyslieť:

  1. v prvom rade pre koho je určené, koho tým chcem osloviť- zákazníkov, či nových zákazníkov, starších, či mladších, ženy, či mužov, jednotlivca, či rodinu. Toto sú veci na ktorých záleží a ktoré by mali určovať spôsob komunikácie, pretože video je komunikácia.
  2. či by som mal budúceho klienta niečím zaujať a upútať jeho pozornosť, poprípade či chcem informovať stálych alebo aj budúcich zákazníkov o nejakej zaujímavej službe, vlastnosti a podobne. To znamená, či je dôležitejší obsah, alebo forma.
  3. akým spôsobom chcem video servírovať vybranej skupine.

Spomenuté video mne vraví, že:

  • OZETA má nejakú novú kolekciu
  • že vôbec existuje OZETA a majú aj moderné veci a moderné myslenie

Sú to dve pre mňa dôležité veci, ktoré mi v tejto chvíli stačia na to, aby som vošiel do predajne OZETA ak pôjdem náhodou okolo a toto je podľa mňa účel tejto komunikácie. Do tejto chvíle výborné. Škoda však, že šírenie tohoto videa:

  1. je to umiestnené na youtube kanáli, ktorý nie je nijako ošetrený, žiadny banner, nič čo by naznačovalo že sa o kanál niekto stará. Ok dá sa to brať že tento kanál používajú ako úložisko, ale dať tam banner a nejaký popis do info stránky by pôsobilo určite profesionálnejšie.
  2. nízka sledovanosť, ale vyššia ako by ju dosiahli vyhľadávacími metódami, takže propagácia beží klasickým spôsobom, teda zdielaním možno na facebooku a na webe. Je však zjavné že toto nestačí. Neviem koľko investovali do videí,  ale myslím, že táto investícia sa zatiaľ nevracia.

Riešením je určite platená reklama či už cez PPC, alebo na facebooku. Toto je spôsob, ako za relatívne slušný peniaz, získate veľmi dobrú sledovanosť, pričom ak nastavíte zacielenie na skupinu, ktorá je pre vašich zákazníkov najpravdepodobnejšia, tak je táto forma veľmi efektívna. Len pre ilustráciu na youtube dokážete za sumu 100,-€ dosiahnuť bez problémov viac ako 5000 zhliadnutí (nie zobrazení, tých je podstatne viac).

Takže na záver by som chcel povedať, že podľa mňa veľmi dobrý nápad, dobré spracovanie, ale slabá distribúcia a tam to padá čo je naozaj škoda.

Zaujala ma tiež kampaň firmy striekame.sk. Tam je informácia jasná- striekajú (stačí), aj viem čo, výborne. Spracovanie ale veľmi jednoduché, no dali peniaze do propagácie a majú desaťtisíce zhliadnutí. Ja si myslím, že by sa to malo stretnúť niekde uprostred, teda vyvážené forma a obsah, no ak nemáte tisíce followerov, tak musíte platiť aby vaše video niekto pozeral, ale určite sa oplatí do toho investovať.

Schválne, čo si myslíte? Ktorá z uvedených reklám pritiahne viac nových klientov?


Sledujte aj náš videokanál na youtube, časom pribudne aj zoznam videokomentárov.