• info@videofly.sk
  • +421 905 422 702

Video a realitný trh.

  • 0

Video a realitný trh.

Človek nemusí byť odborník na nehnuteľnosti, aby mu bolo jasné, že trh z nehnuteľnosťami sa proti nedávnemu obdobiu, keď sa byt v ponuke ani neohrial, zásadne zmenil. A bohužiaľ podľa ekonomických prognóz to vyzerá tak, že sa tato doba len tak skoro nevráti. (Informácie čerpám z portálov ako su investicniweb.cz a kanál Trader 02, ktoré doporučujem.)

Všimol som si, že niektorí makléri si so súčasnou situáciou nevedia rady, prepadajú depresii, ale poznám tiež maklérov, ktoré predávajú napriek zhoršeným podmienkam.

Ako bývalý B2B obchodník tiež viem, že ak sa mi v obchode nedarilo, ale iní predávali, tak to bol pre mňa pozitívny impulz, že to ide len musím prísť na to ako. Neviem vám ponúknuť zázračný návod, ale jedno viem určite, úspech je hlavne v komunikácii. A pokiaľ ide o komunikáciu, tak najvýkonnejší nástroj komunikácie je dnes určite video.

Možno bude niekto namietať že to skúšal a že to nefunguje. Treba si ale uvedomiť, že video je forma komunikácie a v komunikácii je dôležité kto sa s kým rozpráva a o čom sa rozprávajú. Takže ak video nefungovalo, tak je veľmi pravdepodobné že nebolo nositeľom informácie ktoré chce zákazník počuť, alebo bolo prezentované neperspektívnej zložke zákazníkov.

Pokiaľ ide o to ako robiť videá ktoré vám budú prinášať úspechy, tak toto je individuálne. Videá by mali odrážať silné stránky každej realitnej kancelárie, ale aj samotného makléra. Niekomu môže pomáhať ak bude robiť predajné videá, určite vhodné ak aj v predajných videách vystupuje aj maklér. Niekomu bude možno pomáhať ak bude robiť publicistické videá o bývaní, ale pomôcť by mali aj reklamné videá na realitnú kanceláriu. Ak je v tom cítiť „srdce“, potom vám ľudia budú veriť a potom to bude fungovať.

Komunikovať by sa mali veci ktoré sú osvedčené, také ktoré fungujú pri osobnom styku, ale je možné sa inšpirovať aj tým čo funguje u konkurencie. Veľmi dôležité však je, aby ste mysleli na toho kto by to mal počúvať. Ak je byt či dom vhodný pre rodinu, treba dať dôraz na to čo je pre každého čo má rodinu dôležité. Ak je byt vhodný pre niekoho kto je singl, tak mu podsúvať veci ktoré uprednostňuje takýto človek. Taktika ukázať všetko všetkým, sa obvykle ukazuje ako neefektívna.

V začiatkoch je dôležité, aby ste vyskúšali viac foriem komunikácie a vyhodnocovali ich účinnosť. Ak urobíte 1-2 podobné videa, tak z toho nezistíte nič. Určite je dôležité aby ste pochopili na čo ľudia reagujú a ako. Ak nemáte zabehnutý kanál na ktorom máte dostatok sledovateľov, tak toto sa neobíde bez platenej propagácie. Ak chcete niečo vyhodnocovať, musí to niekto vidieť.  Ale stačí vám aj pár desiatok Eur aby ste získali zaujímavé štatistiky. Ak to vidí málo ľudí, nie je to o tom že video nie je zaujímavé, ale že o ňom vie málo ľudí. Ako vyhodnocovať efektivitu videa, na túto tému si ale dáme asi samostatnú kapitolu.

A ešte dôležitá vec – robiť si videá sám, alebo platiť profesionála? Ako profesionál vám odpoviem, že na to neexistuje jednoznačná odpoveď. Vždy ide o efektivitu. Ak by ste mali dať profesionálovi 1500€ za výrobu videa, tak sa to asi neoplatí, ale dobré video sa dá urobiť aj za desatinu ceny, alebo to môžete skúsiť aj sami. Technika a možnosti sú dnes dostupné každému. V prípade že by ste mali záujem o kurz natáčania a strihu videa, kliknite na odkaz, môžete získať zľavu.

Keď začínate s videokomunikáciou, je to akoby ste začínali nanovo s obchodom. Musíte sa tam nájsť, musíte nájsť svojich klientov, ale najdôležitejšie je vydržať, ono to určite raz zaberie. Ale keď to zaberie, potom je to silné, silnejšie ako čokoľvek iné.

Takže na záver by som to zhodnotil tak, že súčasná situácia na realitnom trhu nie je jednoduchá, ale pre tých ktorí sa nevzdávajú, znamená výzvu a posúva ich to ďalej.

mk


Sledujte aj náš videokanál na youtube, časom pribudne aj zoznam videokomentárov.